BLOG

Pomagamy przedsiębiorcom wejść w świat Internetu

7 kroków do zrobienia przed otwarciem działalności gospodarczej

Gdybym wiedział o tym wcześniej to zaoszczędziłbym czas i pieniądze oraz byłbym lepiej przygotowany do otwarcia własnej działalności. Nie tracąc czasu, zaczynajmy.

1.Zastanów się, kiedy Twoja firma ma wystartować.

Podczas wypełniania wniosku o rejestrację firmy musisz podać konkretną datę rozpoczęcia działalności. Zanim założysz działalność warto mieć wcześniej przygotowany plan działania żeby wiedzieć co w ogóle chcesz robić. Przygotuj sobie miejsce pracy i sprzęt np. laptop czy telefon, który będzie potrzebny do odbierania i pisania maili, dzwonienia do klientów i wykonywania Twojej pracy. Warto też wcześniej znaleźć osobę, która zajmie się księgowością firmy. Nie polecam tego robić samemu, chyba, że naprawdę się na tym znasz. Koszt miesięczny to około 100-300zł, a taka osoba zaoszczędzi Ci wielu problemów z źle wypełnionymi dokumentami, za co możesz ponieść dużo większe kary.

Pamiętaj, że wraz z rejestracją przejmujesz obowiązki przedsiębiorcy dotyczące m.in. opłacenia składek ZUS.
Dlaczego data rozpoczęcia jest taka ważna?
Jeśli korzystasz z ulgi ZUS na start czyli przez 6 miesięcy nie płacisz składek ubezpieczenia społecznego, a przez kolejne 24 miesiące płacisz tylko preferencyjne składki, czyli takie, które są obniżone.

Zakładając firmę na początku miesiąca, okres bez składek zacznie od razu liczyć 6 miesięcy. Jeśli zarejestrujesz firmę w drugiej połowie miesiąca, to termin 6 miesięcznej ulgi zacznie płynąć dopiero od następnego, pełnego miesiąca. Taka ciekawostka.

2. Wybierz kody PKD

Przy rejestracji firmy musisz podać jakiego rodzaju działalność będziesz prowadzić. Wystarczy, że w wyszukiwarce Google wpiszesz “wyszukiwarka kodów PKD” i znajdziesz rodzaj działalności, który będzie odpowiadał temu co chcesz robić. Od tego będzie zależeć np. sposób opodatkowania oraz obowiązki takie jak np. czy będziesz posiadać kasę fiskalną. Z tym również polecam Ci pójść do kogoś, kto będzie prowadzić twoją księgowość i rozliczał Twoje faktury. W przyszłości, gdybyś chciał rozbudować swoją działalność bez problemu możesz dodać kolejne kody PKD za darmo.

3. Sprawdź, czy musisz zarejestrować swoją firmę.

Na początku drogi nie zawsze jest konieczne rejestrowanie działalności gospodarczej. To zależy od tego, czym chcesz się zajmować. Ta opcja jest bardzo dobra dla osób, które chcą wcześniej sprawdzić co z czym się je. Jeżeli wykonujesz drobną działalność, a twoje przychody nie przekraczają 50% płacy minimalnej to możesz prowadzić tzw. działalność nie rejestrowaną i nie musisz jej zgłaszać do urzędu.  

4. Wybierz dobrą nazwę dla Twojej firmy

Każda działalność musi mieć nazwę. Nazwa powinna nawiązywać do tego co robisz. Dobrze, żeby była ona prosta i łatwa do zapamiętania. Sprawdź, czy domena z podobną nazwą nie jest już zarezerwowana.

5. Wybierz odpowiedni rodzaj opodatkowania

Do wyboru jest kilka form opodatkowania. Wybierz taką, która pozwoli Ci płacić jak najniższe podatki. Dzięki temu Tobie zostanie więcej pieniędzy w kieszeni. To kolejny podpunkt, w którym może pomóc Ci osoba zajmująca się księgowością. 

6. Nie działaj z przypadku

Jeśli będziesz robił przypadkowe rzeczy, to osiągniesz przypadkowe rezultaty. Stwórz swój biznesplan. Opisz pomysł, który chcesz zrealizować. Zastanów się nad rynkiem na którym chcesz działać, jak chcesz sprzedawać swoje produkty, czy usługi, kto jest twoim klientem,  kto jest Twoją konkurencją i czym ty się wyróżniasz na tle innych. Mając już wcześniej przygotowany plan zaoszczędzisz sobie trochę czasu i łatwiej wystartujesz. Oczywiście, sam plan z biegiem czasu może się zmienić. Biznesplan powinien być regularnie aktualizowany i dostosowywany do sytuacji, która jest na rynku oraz do potrzeb naszej firmy. 

7. Bądź innowacyjny.

Szukaj rozwiązań, których nie ma Twoja konkurencja. Nie mówię o wymyślaniu koła na nowo, ale Twoje koło może być innego koloru, mniejsze, większe, twardsze.

Jednym z takich punktów, nad którymi warto popracować to obsługa klienta. To od nich będzie zależał Twój sukces. Drobiazgi potrafią przekonać nie jedną osobę, albo przynajmniej zyskać czyjąś uwagę lub przychylność. Dużo małych innowacji! 

Firmę możesz zarejestrować składając wniosek przez Internet lub idąc do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, czyli rejestrze przedsiębiorstw lub w Urzędzie Gminy. Jeżeli nadal chcesz założyć działalność, ale czujesz, że możesz mieć z tym problem to na rynku są też firmy, które pomagają założyć Ci działalność.

Dodatkowo na otwarcie firmy jest też możliwość skorzystania z dotacji, więc jeżeli potrzebujesz sprzętu, a nie masz na to środków, to może jest opcja dla Ciebie.


Na skróty