BLOG

Pomagamy przedsiębiorcom wejść w świat Internetu

Pracuj lepiej! Zwiększ swoją wydajność przez odpoczynek.

Wiele osób, zwłaszcza tych, które prowadzą własną działalność, jest narażona na ciągły stres. Powody mogą być różne. Klient nie zapłacił, transport towaru się opóźnia, masz ważne spotkanie, a zepsuł się samochód. 

Takie sytuacje doprowadzają do podwyższonego poziomu kortyzolu. Kortyzol to hormon stresu i wpływa destrukcyjnie na organizm. Podwyższony poziom kortyzolu to cichy zabójca, który tylko czeka, aż naszemu sercu powinię się noga.

Stale podwyższony poziom kortyzolu we krwi wyraźnie zwiększa ryzyko śmiertelności z powodu chorób serca.

Często się słyszy, że trzeba pracować 16 godzin dziennie i poświęcać swoje życie prywatne dla firmy, aby udało się coś osiągnąć. Może jest to sposób na osiągnięcie sukcesu, ale jakim kosztem.

Na co Ci miliony dolarów na koncie, jeżeli nie będziesz mógł z nich korzystać. Zarobione pieniądze przeznaczysz na leczenie, a w najgorszym wypadku po prostu padniesz. Za zarobione pieniądze rodzina zrobi Ci piękny pogrzeb.

Ciężka praca, dla samej pracy to nie jedyny sposób na to, aby osiągnąć sukces. Czasem ciężką pracę można zastąpić. Niezależnie od tego, jaką drogę do sukcesu wybrałeś, warto zwolnić i odpocząć. Nabrać sił, na dalszą podróż.

Biznes to maraton, a nie sprint.

Długi czas nie poświęcałem żadnego dnia na odpoczynek. Z początku sprawdzało się to bardzo dobrze, robiłem wiele rzeczy szybko i sprawnie. Jednak z czasem efekty spadały, zmęczenie rosło, a zabójczego tempa nie dałem rady utrzymać. 

Od początku tego roku postanowiłem, że niedziela będzie dniem, w którym będę odpoczywał. W niedzielę mam praktyczne zajęcia z masażu. Sam masaż jest świetnym sposobem na relaks i odprężenie. Po masażu idę na basen, saunę oraz jacuzzi, wieczorem na spacer, a przed spaniem kładę się na macie akupresurowej. Te czynności pozwalają mi niesamowicie się odprężyć i naładować energię na cały tydzień.

Podam Ci klika przykładów jak Ty możesz poprawić swój stan zdrowia i zwiększyć wydajność:

1. Zmień frustrację na relaks.

Każdy, kto żyje w ciągłym biegu bez czasu na regenerację, staje się rozdrażniony. Łatwiej wpadamy w złość, trudniej jest skupić się na zadaniach. To zbyt duża ilość bodźców przyjmowana przez mózg wpływa na negatywne skutki naszego zachowania. 

Wskazówka: Krótka drzemka, spacer, albo książka może Cię odprężyć. Nabierzesz dystansu, trochę się wyciszysz i zobaczysz, że Twój stan oraz wydajność się poprawi.


2. Zadbaj o sen.

Jakość wykonywanych zadań drastycznie spada. Im dłużej pracujesz, tym bardziej jesteś zmęczony i brakuje Ci koncentracji wraz z kreatywnością. Łatwiej popełnia się proste błędy. Przez to potrzebujesz więcej czasu na wykonywanie zaplanowanych działań. Wydawać się może, że odpoczynek to strata czasu, ale paradoksalnie to właśnie odpoczynek może poprawić Twoją kreatywność i skupienie na pracy. 

Wskazówka: Zadbaj o zdrowy sen. Brak snu ma bardzo zły wpływ na nasze samopoczucie. Nie siedź na komputerze do ostatniej minuty, nie oglądaj filmu, ani mediów społecznościowych zaraz przed zaśnięciem. Ostatni posiłek zjedz 2 godziny przed spaniem. Te proste czynności działają cuda. 


3. Popraw zdrowie przez aktywność.

Życie w ciągłym stresie i zmęczeniu może doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Do tego jeszcze brak ruchu, zła dieta i zawał przed 40 rokiem życia murowany. Warto czasem się zastanowić, czy to co robimy, naprawdę jest warte naszego własnego życia. 

Wskazówka: Ćwicz regularnie. Cokolwiek, nie musisz być mistrzem świata. Spaceruj, biegaj, ćwicz jogę, rozciągaj się, graj w tenisa, pływaj na basenie. Nic tak nie poprawia kondycji organizmu jak regularna aktywność fizyczna. Łatwiej pozbędziesz się negatywnej energii. Po treningu znacznie lepiej się myśli.


4. Starość nie radość.

Młodzi ludzie łatwiej znoszą zmęczenie i brak snu. Niestety, wraz z wiekiem mamy mniej energii, łatwiej się męczymy i potrzebujemy więcej snu na regenerację.

Oprócz tego jesteśmy bardziej narażeni na choroby. W pewnym momencie, jeżeli będziemy prowadzić zły tryb życia organizm może upomnieć się o swoje.

Wskazówka: Każdego dnia znajdź 20-30 minut na przerwę. Zmniejsz obroty. Regularnie się badaj. Zrób sobie drzemkę lub przejedź się rowerem. 


5. Zadbaj o bliskich i rodzinę.

Z kim chcesz cieszyć się milionami, kiedy już teraz nie poświęcasz czasu dla bliskich? “Jak już osiągnę XYZ to znajdę czas, żeby pobyć chwilę z nimi.”

Najczęściej wpadamy w błędne koło i po wykonaniu zadania XYZ znajdzie się kolejne zadanie, a czasu dla rodziny coraz mniej. 

Uważaj, by nie było za późno na budowanie relacji z bliskimi. Postaw się na ich miejscu. Ktoś przez kilka lat nie miał dla Ciebie czasu i nagle mówi “Hej! Już mam czas, robimy coś?” Niektóre chwile zdarzają się tylko raz w życiu, nie przegap ich.

Wskazówka: Przynajmniej raz na dwa tygodnie wyjdź z domu i spędź czas z bliskimi i rodziną. Może wspólny spacer, kino, kolacja, a może wypad w góry lub nad jezioro?

To od Ciebie zależy, w jaki sposób przeżyjesz swoje życie, ale pamiętaj, mamy je tylko jedno. Daj sobie czasem odsapnąć. Nikt nie potrafi działać non stop na pełnych obrotach. Odpoczywanie jest sztuką. Równie ważna co motywacja, czy zapał do pracy. Nie wypal się za szybko.


Na skróty