BLOG

Pomagamy przedsiębiorcom wejść w świat Internetu

Czym jest Mastermind oraz Networking? Społeczność Przedsiębiorców

źródło: https://www.facebook.com/photo/?fbid=3229340037282727&set=pcb.3229340060616058

Poznawanie ludzi jest bardzo istotne w budowaniu dobrze prosperującego biznesu. To ludzie zostają Twoimi klientami, korzystają z produktów, czy usług stworzonych przez Ciebie. Warto mieć bardzo dobry i stały kontakt z klientami, natomiast to tylko jedna strona medalu. Osobami, które mogą Ci bardzo pomóc rozwinąć działalność to także inni przedsiębiorcy.

Kiedy piszę ten artykuł, jestem świeżo po spotkaniu dla przedsiębiorców tzw. mastermind.

Czym jest mastermind?

To grupa przedsiębiorców, którzy pomagają sobie wzajemnie, dzieląc się swoim doświadczeniem oraz znajomościami. Mają podobne cele i chcą się wzajemnie wspierać w ich osiągnięciu podczas regularnych spotkań. Bardzo istotne jest, aby być aktywnym członkiem grupy, dzielić się swoim doświadczeniem, kontaktami i możliwościami oraz tworzyć wartościowe relacje oparte na zaufaniu. Jeżeli Ty pomożesz komuś, to ktoś pomoże Tobie. Proste.

Co dzieje się na tego typu spotkaniach?

Na spotkaniu mogliśmy sobie porozmawiać, napić się kawy oraz zjeść śniadanie. Ale czy to wszystko?

Oczywiście, że nie. Takie spotkania są organizowane przede wszystkim po to, by zbudować lepiej prosperujący biznes i rozwijać się szybciej. 

Każdy przedsiębiorca przedstawia się, opowiada, czym się zajmuje, jakie osiągnięcia zdobył, w czym może pomóc innym przedsiębiorcom oraz jakie są jego potrzeby. 

Na podstawie tych informacji inni angażują się, by pomóc danej osobie w rozwiązaniu problemów. Coraz więcej przedsiębiorców uświadamia sobie, że pomoc innym ludziom jest bardzo istotna w drodze na szczyt. Następnie ludzie dziękują sobie za rekomendacje i mówią kto oraz w jaki sposób mu  pomógł. Pod koniec spotkania przeszliśmy do networkingu.

Czym jest networking?

Nawiązujemy relacje biznesowe w celu współpracy, wymiany wiedzy i umiejętności. Rozmawiamy z osobami, które potencjalnie mogą nam pomóc, zadajemy im pytania oraz składamy propozycję. Spotkania są tworzone w tym celu, więc nie musisz się martwić, że oferowanie mu swoich usług jest nie na miejscu. 

Buduj sieć kontaktów, twórz nowe znajomości w celu współpracy, bądź aktywny w pomaganiu innym przedsiębiorcom. 

Ciekawostka: Czy słyszałeś o Mafii PayPal?

To grupa byłych pracowników i założycieli PayPal, którzy od tego czasu założyli lub rozwinęli dodatkowe firmy technologiczne, takie jak m.in. Tesla, Linkedin, czy Youtube. Pierwotnie pracowali razem dla PayPal, natomiast nawet po odejściu spotykali się, pomagając sobie nawzajem w budowaniu ich własnych biznesów. Wielu z nich pracowało razem, tworząc w kolejnych latach nowe firmy. Proces selekcji pracowników oraz wiedza techniczna w PayPal odegrały pewną rolę, ale głównym czynnikiem decydującym o ich przyszłym sukcesie było zaufanie, jakie tam zdobyli. Założyciele firmy PayPal zachęcali swoich pracowników do nawiązywania ścisłych więzi społecznych, a wielu z nich nadal ufało sobie nawzajem i wspierało się po odejściu z firmy PayPal.

źródło: https://www.businessinsider.com/meet-the-paypal-mafia-the-richest-group-of-men-in-silicon-valley-2014-9?IR=T

To pokazuje jak bardziej doświadczone osoby, mogą nam pomóc, gdy nie możemy znaleźć kierunku w rozwoju swojej firmy, czy też gdy samodzielnie nie jesteśmy w stanie przeskoczyć pewnych trudności. To bezcenne móc liczyć w trudnych chwilach na kogoś pomoc, kto może uchronić Cię przed upadkiem.

Znajdź grupę przedsiębiorców dla siebie.

W Polsce istnieje sporo towarzystw dla przedsiębiorców, do których można się zapisać. Jednak jest to tylko jeden ze sposobów na networking. W dzisiejszych czasach mamy wiele możliwości. 

Możesz znaleźć forum z interesującej Cię dziedziny oraz branży. Tam możesz poznać ludzi, którzy mają podobne zainteresowania i chętnie Ci pomogą. Oprócz tego możesz dodać się do grup np. na Facebooku. Dołącz też do portali takich jak GoldenLine, czy wspomniany wcześniej Linkedin

Pamiętaj, że bycie w danej społeczności nie wystarczy. Sam musisz się udzielać, być aktywny, pomagać innym oraz być godnym zaufania, aby inni pomogli Tobie. 

Ja sam należę do kilku takich społeczności, między innymi do młodej i rozwijającej się grupy na Discordzie założonej przez Dawida Pańkowskiego. Są tam przedsiębiorcy oraz osoby, które w przyszłości chcą nimi zostać. Jeżeli szukasz takiej grupy i chcesz porozmawiać, między innymi z nami to Cię serdecznie zapraszam w imieniu założyciela. Kliknij tutaj, aby zostać przekierowanym do grupy na Discordzie.

My sami widzimy, jak wiele korzyści może przynieść taka społeczność, dlatego dla naszych klientów również chcemy się rozwijać, wspierać ich biznesy oraz pomagać w zdobywaniu doświadczenia.

Osoby, które kupiły u nas stronę internetową mogą liczyć na naszą pomoc, a w niedługim czasie również utworzy się społeczność.

Na skróty